Wywiad z Dorotą Winiarską – nową Prezes Fundacji Świadomi Klimatu

Gratulacje z powodu objęcia nowego stanowiska – jak się Pani czuje w nowej roli?

Bardzo dziękuję. Tak naprawdę działania, których się podejmę dla Fundacji nie są dla mnie tak całkiem nowe – od początku jestem z nią bardzo mocno związana. Z jednej strony z racji mojego stanowiska w firmie Viessmann, gdzie działałam w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Viessmann jako Partner technologiczny od początku mocno wspiera akcje Fundacji. Z drugiej strony – ekologia, ochrona środowiska i promocja zdrowego trybu życia są mi osobiście bardzo bliskie. Cieszę się, że teraz będę mogła połączyć realizację misji Fundacji z zarządzaniem relacjami w Viessmann.

 

Poprosimy o przybliżenie profilu FŚK: czym jest, jakie ma cele, dlaczego została powołana i co do tej pory realnie zrobiła.
Fundacja Świadomi Klimatu została powołana do działania w 2016 roku. Aktywnie działa i wspiera inicjatywy na rzecz zainicjowania procesu zmian gospodarczych, cywilizacyjnych i kulturowych, tworzących ludziom warunki do prowadzenia zdrowego trybu życia w zdrowym środowisku naturalnym. Fundacja od wielu lat angażuje się więc w projekty edukacyjne oraz akcje społeczne powiązane z tematyką ochrony klimatu, ekologii i zdrowia. Stoi m.in. za organizacją Forum Kobiet, czyli spotkań dedykowanych kobietom, które pragną świadomie podejmować decyzje związane z budową i remontem domu. Jest również organizatorem akcji „Ekologia z klasą” oraz corocznego Krajowego Konkursu Energetycznego im. prof. Jacka Malko. To oczywiście tylko mała część prowadzonych działań.

 

Pandemia przystopowała wiele rozpoczętych projektów fundacji. Jakie mają szansę zostać wznowione w tym roku? A może jakieś nowe inicjatywy?
W czasie pandemii Fundacja również prężnie działała. Wspieraliśmy akcję honorowego oddawania krwi pod hasłem „Pomaganie mamy we krwi”. Współpracowaliśmy również z naszymi Partnerami: Viessmann, Klubem Żeglarskim Horn oraz Krakowskim Klubem Morsów Kaloryfer. Byliśmy obecni na targach i wydarzeniach branżowych, które z powodu pandemii odbywały się głównie online lub hybrydowo. W tym roku chcemy wznowić wiele projektów m.in. kolejną edycję Krajowego Konkursu Energetycznego oraz program „Ekologia z klasą”. Odbędą się również konkursy i działania edukacyjne w szkołach. Nadal będziemy współpracować z Fundacjami, edukować i wspierać akcje społeczne. O nowych inicjatywach Fundacji, a pomysłów i planów jest sporo, będę na bieżąco informować.

 

Będziecie stawiać na działania lokalne, czy ogólnokrajowe?
Od samego początku Fundacja działa zarówno lokalnie, czyli w Krakowie i Katowicach, jak i ogólnokrajowo – organizując i partnerując wydarzeniom, udzielając się na konferencjach, targach czy edukując.

 

Który z dotychczasowych projektów Fundacji ceni Pani szczególnie? Dlaczego?
Szczególnie bliskie jest mi oczywiście Forum Kobiet. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce – spotkanie organizowane przez kobiety i dedykowane kobietom, które świadomie i z zaangażowaniem chcą tworzyć komfortową przestrzeń dla swojej rodziny. Do tej pory odbyły się dwie edycje wydarzenia – każda z nich została wsparta przez takie osobistości jak Grażyna Torbicka, czy Grażyna Wolszczak. Na Forum spotkały się kobiety z różnych środowisk, reprezentujące bardzo różne zawody. Wierzę, że jeszcze uda nam się powtórzyć tego typu spotkanie, ale być może w nieco innej formule.

 

Na jakich problemach klimatycznych FŚK będzie się skupiać w tym roku?
W Fundacji jesteśmy świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą wysokie zanieczyszczenie powietrza w Polsce, dla życia i zdrowia nas i naszych dzieci. Wierzymy jednak, że problem można pokonać, trzeba tylko jak najszybciej zacząć działać! Właśnie dlatego od wielu lat, wraz z Partnerami, angażujemy się w projekty, które pozwalają zmodernizować, a także usprawnić jakość energetyczną i ekonomiczną branży grzewczej.

 

Czego można Pani życzyć w ramach objętej funkcji Prezeski Fundacji Świadomi Klimatu?
Sukcesów w realizacji planów Fundacji, wielu nowych osiągnięć, nieustannego wsparcia ze strony kolegów i chyba wydłużenia doby, żebym zdążyła wdrożyć wszystko, co zaplanowałam. Bardzo dziękuję za rozmowę!

Pozostałe AKTUALNOŚCI