IX KRAJOWY KONKURS ENERGETYCZNY prof. Jacka Malko
Wszystko zależy od energii!
Zapraszamy młodzież w wieku od 15 do 22 lat do udziału w dziwiątej edycji konkursu energetycznego. Najważniejszym przesłaniem Organizatorów konkursu jest promowanie i wspieranie młodzieży uzdolnionej naukowo posiadającej pasje badawcze. Konkurs służy aktywizacji młodzieży myślącej kreatywnie i nieszablonowo.
Organizatorzy za cel postawili sobie rozbudzanie pasji poznawczych i badawczych wśród młodzieży oraz zwiększenie zainteresowania racjonalnym zarządzaniem energią i środowiskiem. Chcą oni również kształtować twórcze i krytyczne osobowości poprzez swobodę wypowiedzi na trudne problemy energetyczne.
Celem konkursu jest nie tylko budowanie społeczeństwa świadomego energetycznie i ekologicznie, ale także budowanie umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów. Konkurs daje młodzieży możliwość zaprezentowania osobistego, krytycznego stosunku do problemów współczesnej energetyki.
Tak jak w poprzednich edycjach, prace nadesłane na Konkurs oceniane będą przez Jury złożone z osobistości ze świata: energetyki, naukowców i praktyków. Nadzór merytoryczny nad konkursem sprawuje mgr inż. Edward Słoma – Zastępca Dyrektora Departamentu Energetyki Ministerstwa Energii. Jury Konkursu przewodniczy dr Aleksandra Łakomiak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W skład Jury wchodzą: dr Justyna Zabawa z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Ewa Kossak z Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, dr hab. inż. Michał Tomaszewski z Politechniki Opolskiej oraz dr inż. Andrzej Mroczkowski ze Stowarzyszenia ds Rozliczania Energii.
Projekt realizuje Fundacja Świadomi Klimatu z Wrocławia.
Zadaniem uczestników konkursu będzie nadesłanie pracy pisemnej wraz z prezentacją multimedialną podejmującej jeden z zaproponowanych tematów. Szczególnie wysoko będzie oceniane niekonwencjonalne, a zarazem badawcze podejście do wybranego zagadnienia.
Lista tematów prac jest następująca:
- Czy w naszym kraju warto wprowadzać elektromobilność? 2.Ogrzewanie budynków na obszarach wiejskich – jakie perspektywy? 3. Efektywność energetyczna – moda czy konieczność? 4. Co w energetyce może zmienić inteligentny odbiorca energii? 5. Odnawialne Źródła Energii – jakie technologie rozwijać w naszym kraju?